top of page

Önder Kadın çiftçi Yetiştirme Projesi

S. S. Gönen Merkez Hasanbey Tuzakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak 2018 yılında Gönen'in kırsal mahallelerindem ikişer Önder Kadın Çiftçi seçerek hazırladığımız proje kapsamında örnek olacak kadın çiftçilerimize koyunculuk eğitimi verdik. Sertifika alan Önder Kadın Çobanlarımıza 15 Koyun 1 Koç verilerek yan gelir ile aile bütçelerine katkıda bulunup kendi yaşam ortamlarında istihdam edilmesini kapsayan bir proje yazdık.
Finansman kaynağını Birleşmiş Milletler FAO Türkiye Temsilciliği sağladı. Çıkış noktası ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan kırsal mahallelerdeki kadınların yine kendi ortamlarında düzenli kazanç sağlayarak sürdürülebilir yaşam standartlarına ulaşmalarıydı.
Tarım Orman Bakanlığımızca 2019 yılında gerçekleştirilen Tarım Orman Şurası'nın belirlediği "Su Odaklı Üretim Yapılması" tavsiyesi kapsamında suyu daha az tüketen coğrafyamızın üretime daha müsait olduğu küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi ve teşvik edilmesi kapsamında bu proje ile sadece ilimizde değil Orta Asya'daki kadınlarla Türkiye'deki kadınlarımızı bir araya getirerek küçükbaş hayvancılığın en etkin metorlar ile yapılması,verimliliğin arttırılması ve bu arada da iklim değişikliklerinin azaltılması hedeflenmiştir.

 

10.02.2021 tarihi ile bu uzun ve meşakkatli yolculuğumuz Balıkesir Tarım Orman İl Müdürlüğü'müzde gerçekleştirilen tören ile küçük aile işletmelerinin kurulması ve bu işletmelere ayrılan küçükbaş hayvanların çoğaltılarak aile ekonomisine katkı, ülke ekonomisine destek sağlayacak verileri oluşturmasından oluşan ikinci aşamaya geçişi; Sayın Tarım Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Balıkesir Valimiz Hasan Şıldak, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Vekillerimiz; Yavuz Subaşı, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir ve Mustafa Can Bey, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Gönen Ak Parti İlçe Temsilcileri, Balıkesir Tarım İl Müdürümüz ve değerli mesai arkadaşlarının katılımları ile gerçekleştirdik.
 

Önder Kadınların gösterdiği bu başarı hikayesinde destek veren projenin hayata geçmesini sağlayan finansman kaynaklarını oluşturan, ayrıca yorulduğumuzda, yıldığımızda bizi motive eden tekrar tekrar devam etmemizi sağlayan tüm kadın dostlarına teşekkürü bir borç bilirim. 

S.S Gönen Merkez Hasanbey Tuzakçı Kalkınma Kooperatif Başkanı 

 

Berrin YETKİN VAR

                                   

 

                                     

logo1.png
logo2.png
logo3.png
logo4.png
Yeşil Ev
pngwing.com.png

Kanaatim odur ki, muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak , maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir.

SAYFALAR

TAKİP ET

bottom of page